Vytisknout tuto stránku

Před pořízením

Takže vás napadlo, že byste si pořídili morčátko. Určitě jste už zkusili na internetu vyhledat, co chov morčat obnáší, a strejda google vás zavedl na nějaký ten blog mladičkých obdivovatelek těchto zvířat, kde se dočtete úplně to samé, jako na dvacítce podobných blogů. V pořádku, aspoň už víte něco o koupání a česání morčátek, to se tam většinou píše :-).

Co chovatel, to názor na správnou péči, krmení, bydlení. Já jsem svůj přístup k těmto tématům popsala podrobně v příslušných sekcích webu. Nechci vám tu tlačit do hlavy seznam všeho, co pořídit před koupí prvního morčátka. Na to přijdete a není to určitě to nejdůležitější.

Chci vám napsat, co mě osobně překvapilo, než/když jsem si první morče pořídila:

  • Morče fyzický kontakt samo nevyhledává, může ho ale tolerovat.
  • Morče chované o samotě může vypadat a chovat se apaticky nebo neuroticky.
  • Morče, které přestane přijímat potravu, je v přímém ohrožení života.
  • Morče potřebuje víc místa, než se zdá ze sortimentu prodávaných klecí „pro morče“.
  • Morče neustále čůrá a bobkuje. A fakt hodně.

Vyberete si morčátko a hurá, máte nového člena rodiny. Rozmazlujete ho, kupujete mu pelíšky, hračky, zeleninu, prémiové granulky... a perete se, kdo si ho zrovna bude chovat, resp. se snažit ho chovat, protože mrňousek si v kleci zalezl do domečku a nechce vůbec ven. Ale je tak úžasný, drobeček náš!
Později hledáte nejvhodnější podestýlku, abyste nemuseli kydat tak často. Objeví se zdravotní problém, musí se brousit zuby, čistit absces, jsou nutné injekce a rentgeny, platíte stovky nebo tisíce u veterináře... A mezitím pořád kydáte tu smradlavou podestýlku. A morče jen smutně sedí  v koutku klece a to má být nějaká zábava?!

Morčata jsou úžasná stvoření, což potvrdí tisíce lidí, kteří jim propadli. Něco na nich asi musí být :-)! Ale zvažte před pořízením vašeho prvního, že když si takové zvířátko koupíte, nebude to pořád jen úžasně roztomilé miminko. Pokud ho kupujete dětem, nikdo vám nezaručí, že je neomrzí – to vy budete zodpovědní za péči o něj. Ta není časově náročná ani nijak komplikovaná, ale je bezpodmínečně nutná, morče je na vás odkázané. Je to závazek na celý jeho život. Můžete ho přenést na někoho jiného, ale nemůžete se ho jednoduše "zbavit".

Opravdu žádné morče nechce skončit v krabici pohozené k popelnicím nebo prožít svůj život zanedbané a opuštěné v mrňavé klícce a volat zoufale v inzerci: CHCETE MĚ?

 
(fotografie stažená z internetu)

 

Pokud jste si jistí, že vy se o svoje morčata budete chtít starat co nejlépe a není to krátkodobý rozmar, vítejte do klubu :-)!

Hledáte vhodného kandidáta – radím jediné, NESPĚCHEJTE. Zjistěte si, v jakých podmínkách se morčátko narodilo. Zjistěte si, proč se narodilo. Tím, že si morče koupíte, dáváte chovateli zpětnou vazbu, že v tom má pokračovat – ať už je to chov jen pro radost, ze zájmu o chovatelství, nebo sekání mimin za účelem přivýdělku hlava nehlava, bez ohledu na zdraví, příbuznost, kondici atd. Podívejte se, jak se chovatel stará nejen o „chovné kusy“, ale také o starší zvířata, která už mu nic nevydělají. A ptejte se, co vám nabídne navíc, jestli bude k dispozici i v budoucnu pro konzultaci případných problémů – drtivá většina chovatelů, ne množitelů, má spokojený život svých odchovů na srdci a neobrátí se k vám zády v momentě, kdy zaplatíte a obchod je uzavřen.

A mimochodem – cena morčete není v žádné úměře k tomu, jestli to dotyčný dělá pro peníze, nebo ne. (Pořizovací cenu neřešte – za krmení a podestýlku dáte mnohem více už v nejbližších týdnech. A nedejbože, kdyby byla nutná návštěva veterináře. Pokud potřebujete ušetřit stovku za morčátko, protože víc peněz nemáte, tak bohužel nejste vhodný kandidát na to, abyste na sebe vůbec převzali závazek za živé zvíře. Raději to odložte na dobu, až na tom budete finančně lépe.) Stejně tak množství chovaných morčat nevypovídá o péči a pozornosti, kterých se jim dostává. Tohle je všechno velice individuální, ostatně jako to nejdůležitější kritérium výběru: Morče vám musí padnout do oka :-).