Vytisknout tuto stránku

Bydlení

Začínala jsem chov v klasických klecích o délce 100 cm, a to postupně až ve třech kusech. To bylo dostačující pro šest morčat, jakmile se počet přehoupl výše, bylo na čase zrealizovat dlouho plánované vylepšení:

Morčatárna

Chtěla jsem dát morčíkům prostor, takže jsem zrušila jedno akvárium (nevadí, mám ještě dost :-)) a získala tak půl metru navíc. Protože se stydím shánět šikovného řemeslníka, nemám v okolí ochotného kutila a navíc "na tom snad nic není" – kromě vymýšlení – tak jsem se do práce pustila sama. Až na fakt, že sotva uzvednu vrtačku a že dvě ruce jsou občas málo, to šlo překvapivě dobře. Není to jako od truhláře, to uznávám.

Morčatárna má 4 patra vysoká 40 cm, každé o ploše 150 x 50 cm. Případné dočasné rozdělení na polovinu připadá v úvahu pro dva samečky, tedy jen na jednom patře. Sklo vpředu a na boku je vysoké 24 cm. Nemám ráda velký nábytek, takže jsem odolala pokušení nechat pod spodním patrem nějaký ukládací prostor. Naopak můžu využívat plochu nad horní ubikací (je ve výšce 175 cm), ne ovšem na skladování sena a podestýlky, ale těším se, že tam přestěhuju nějaká kvítka.
Původně jsem plánovala konstrukci morčatárny opticky co nejvíce odlehčit, takže jsem nechtěla plné zadní a boční stěny, ale vzhledem k zamýšlenému vnitřnímu zařízení jsem od toho upustila a výsledkem je prosklený předek a jeden bok. Vidím tak na morčata i z boku a nevypadá to tak skříňovitě.

Jsem ve fázi dokončování detailů, chlupáči už jsou ale nastěhovaní. Na každé polici je lino, vzadu a vpravo je samolepící lištou přilepeno ke stěně. Na stěnách ještě bude "obklad", který musím dodělat. Tapetu tam nedám, byla by omyvatelná a bezproblémová, ale chci, ať to mají chlupáči hezké.

Provizorní stav bezprostředně po sestavení morčatárny a po nastěhování (chybí např. seníky):

 

 

 

Podestýlka

Po delším hledání optimální podestýlky jsem skončila u osvědčené kombinace pelety + hobliny. Pelety kupuju v OBI nebo Hornbachu apod., kde jsou celoročně. Jde o topné pelety, ne speciální podestýlky pro zvířata! Liší se jen cenou. Dávám je na dno celé ubikace v souvislé vrstvě a na místa, kam morčata chodí nejvíce čůrat (pod různé stříšky, do rohů, pod seník), dávám vrstev několik.
Hobliny mi maximálně vyhovují Profibed - velké chovatelské balení, které kupuji v jezdeckých potřebách v Ostravě - Heřmanicích. Naprostá většina hoblin ze zverimexů je jemnější a neuvěřitelně práší. Kromě Profibedu mi vyhovovaly i hobliny od Pana Maliny, ale nedokážu je sehnat k osobnímu odběru. Balík Profibed mi vydrží dlouho, hobliny nepráší a díky tomu, že jsou to větší lupínky a neslehávají, tak bobky zapadají do podestýlky a morčata mají na pohled pořád čisto.

 

Úklid

Morčata mám v bytě a je asi zbytečné psát, že pročůraná podestýlka nevoní. Takže v klecích to bylo tak, že asi 4.-5. den od kompletní výměny podestýlky jsem vybrala lopatkou kritická místa, což může znamenat asi 1/4 plochy. Dosypala jsem nové pelety a hobliny. Touhle "meziúdržbou" oddálím nutnost celkového úklidu, navíc je zbytečné vyhazovat podestýlku, která je čistá. Podle konkrétního období a stavu ubikace jsem potom prováděla kompletní úklid za další 3-4 dny, případně se pomocí dalšího částečného vybrání vlhké podestýlky podařilo protáhnout interval celkového úklidu až na 2 týdny. Více opravdu ne ;-).

Interval samozřejmě záleží na tom, kolik morčat v ubikaci je a čím je krmíme. Pokud mám v metrové kleci tři morčata nebo dva velké dospěláky, tak sice podestýlka po týdnu na pohled nevypadá špatně a nepáchne, ale když odhrnu svrchní vrstvu hoblin, tak zjistím, že už je lehce provlhlá na celé ploše. Takže v metrové kleci při třech morčatech je týden na kompletní výměnu už maximum.

Ve větší morčatárně si teď morčata zvykají na nové uspořádání a tím i já na nové rozmístění čůracích míst - zatím jsem dokonale překvapená, protože podestýlka vydrží bez sebemenšího zápachu minimálně dvakrát tak déle! Část hoblin odebírám teprve po týdnu, a to opravdu není ještě vůbec nic cítit. Pokud začnou ale cíleně chodit čůrat na jedno místo, tak se to asi změní. Zatím mají v každé ubikaci taková místa dvě až tři.

Na vrstvě hoblin opravdu nešetřím, musí zakrývat pelety v dostatečné výšce. Občas vidím fotky klecí, kde je hoblinami spíše pocukrováno - nakupujte ve větším balení a nešetřete, jde o pohodlí zvířat a koneckonců i vaše. Pelety pod hoblinami významně pomáhají! Vyplatí se také nabídnout morčatům nějakou stříšku, pod kterou budou chodit čůrat - moje přitahují těsné zešikmené prostory pod rampou k patru, pod šikmo zapřenou stříškou... taková místa pak člověk mnohem lépe ohlídá a udrží v čistotě.

Jednou za čas je potřeba dno ubikace omýt vodou a případně i nějakou desinfekcí, totéž platí pro stěny do určité výšky. Přiznám se, že já osobně to s dezinfekcí nepřeháním, daleko důležitější je podle mě neustálé udržování podestýlky v hygienicky vyhovujícím stavu, tj. pravidelný úklid. Morčata jsou čuňátka a stěny močí postříkají, obzvlášť samičky, takže občas je omýt je vhodné. S odstraňováním usazenin z moči na dně klecí zkušenosti nemám, mnou používaná podestýlka nedovoluje, aby něco takového vznikalo. Funguje na to ale ocet nebo kyselina citrónová. 

 

Zařízení ubikace

Jak zabavit morčata a jak jim zpříjemnit život? Nepoužívám klasické domky, hlavně u nově přinesených zvířat je dobré udržovat kontakt a sledovat, jak se morče chová. Moje morčata ale každopádně mají ráda střechu nad hlavou, může to být i patro vysoké 20 cm. Už to jim dává pocit bezpečí a určitého soukromí. Občas lezou nahoru, ale podstatné je, že můžou být pod ním. Milují tunely, lepenkové krabice. Strašně je bavilo podlézat pod rampou, která vedla nahoru na patro - přizvedávala ji hlavou a nadhazovala ji. O tunely se občas drbou na hlavě a zádech.

Plyšové pelíšky jsou volbou vkusu - a proč vlastně ne. Taky jsem jednu papučku v začátcích koupila, obě holky si jí oblíbily a Čitule z pozice silnějšího v ní trávila víc času. Ale morčata jsou čuňátka - nejde ani o to, že by do pelíšku bobkovaly a čůraly, to se stalo jen výjimečně. Ale nosily si tam zeleninu a hlavně, všude byly jejich chlupy. Pokusila jsem se papučku vyprat a nakonec jsem jí vyhodila - plyšové věci už ne, stačilo.

Zkusila jsem i pelíšek z trávy a hamaku z trávy. Obojí vydrželo podstatně déle, než jsem čekala. Na hamaku morčata skákala a celkem je bavilo tam ležet i spát. Ráda si vylezou někam, odkud je výhled.

Do ubikace patří samozřejmě napáječka a občas i miska (velká a těžká, aby se nepřevrátila). Tu používám na sušené bylinky. Dávat do ní zeleninu je naprosto zbytečné, stejně si jí odvlečou jinam. Miska je také předmět, o který se umí morčata opřít a významně nad ním postávat - hele, panímámo, ta věc je úplně prázdná!

A ještě poznámka na závěr - nezaplňujte morčatům jejich ubikaci domečky, hamakami, prolézačkami... nechte jim trochu místa na běhání, nejlíp dokola. Běhají všechna morčata, i dospělá, když mají radost z jídla a nebo jen tak :-).