Vytisknout tuto stránku

Moje morčata

Na této stránce vám představím moje morčata. Ne tak, jak to u chovatelských stanic bývá zvykem, tedy zvlášť chovní samci, chovné samice, mazlíci, rentiéři... Ti mí jsou tu všichni pohromadě, protože jejich chov je především stále se odvíjející příběh a jeden bez druhého by byli ztracení.
Každé jedno morče jsem si pečlivě vybrala a proto se nemusí bát, že dostane nálepku „nehodí se nám do chovu“ a bude hledat nový domov. Nene, naše jsou a naše zůstanou!

Mnohem více fotek jednotlivých morčat pak najdete ve Fotogalerii.

 

 

Jméno: Brusinka Black and White
Přezdívka: Brusík
Datum narození: 6.9.2012
Plemeno: hladké SG
Barva: krémová
Barva očí: ohnivá
Genotyp: Aa bb cdca ee Pp SS
Registrační číslo: zatím není
Matka: T'Pol Mown Hay (hladké, šafránová)
Otec: Xam Debora (hladké, bílá červenooká)
Potomci: AE, IM, R
Stav: dočasně sama
 
 

Brusinka je moje úplně první morčátko, jela jsem si pro ni až do Nové Bystřice, 350 km tam a stejnou štreku zase zpátky – a nelituju. Krémoví hlaďáčci jsou nádherní a můj původní záměr byl chovat právě tato morčátka, což se ale později zvrtlo úplně jinam.
Brusinka je hodná a klidná samička, v kolektivu morčat je skvělá: naprosto nekonfliktní, ale nenechá se utlačovat, nekvičí – co chce, to si ukradne. Taková tichá voda. Od začátku se panicky bála lidské ruky a jako jediná z mých morčat mě docela bolestivě kousla. Trest za stříhání drápků... nějak ti to trvá, ženská!! Už se to odnaučila, vycházíme spolu v pohodě, ale „mazlením“ jí netrápím. Jako mamina je úžasná.
Má mírně delší a užší hlavičku (na poměry krémáčků – jinak ve srovnání s méně „vytuněnými“ barevnými řadami je to hlavička více než slušná). Proto jsem ji ani nezkusila vzít na výstavu. Má ale krásně světlou krémovou a pěkné uši (byla na nich kdysi lehká pigmentová linka, ztratila se beze stop).

 

 

Jméno: Chita Cremona
Přezdívka: Čitule, Tlustýna
Datum narození: 23.5.2012
Plemeno: hladké ATG (SKG)
Barva: kuní - bílá
Barva očí: tmavá
Genotyp: aa Bb cd- Ee P- Ss
Registrační číslo: nebude (nestandardní zbarvení i srst)
Matka: Zária Šaman (SKG, NS dalmatin) 
Otec: Zahva's Picasso (US teddy, buff-bílá)
Potomci: nebudou
Stav: šéfová v dámském oddělení, antimazlík :-)

Čituli jsem pořídila jako kámošku pro Brusinku a taky proto, že jsem začala pošilhávat po vícebarevných morčatech. Měla být údajně čokoládovo-bílá, už pětiměsíční. Jela jsem si pro ní přes 200 km, druhý morčecí výlet :-). Měla krásně lesklou srst a tmavý flíček na dupce a taky trošku sádla navíc, byla jsem z ní nadšená.
Nešlo mi do hlavy, proč má (podivně) hnědou srst a přitom černý pigment na uších – a tak jsem pro sebe objevila tajemství kuní barvy :-). Podivné hřebínky v srsti jsou asi po mamince (SKG). Paní chovatelka mi říkala, že je z neplánovaného spojení, taťka teddík se dostal, kam neměl.
Ukázalo se, že na lidské ruce taky není zrovna zvyklá, a protože je statná a umí pořádně kopat, je to takový můj antimazlík. Ale nikdy mě nezkusila ani náznakem kousnout a když už ji držím, zklidní se. Je ve skupině velice dominantní, na samice vrká a umí si zjednat pořádek i ostřeji. Když jsem se po dlouhém váhání rozhodla, že jí přeci jen zkusím dopřát miminka, udělala jsem velkou chybu – nastěhovala jsem jí k 3-měsíčnímu Pepínovi. Okamžitě začal vrkat a snažit se, ale Tlustýna (v tu dobu už ne tlustá, ale zato pořádně ostrá) cvakala zuby a dotírala ještě více, než on. Vydržela jsem 4 dny doufat, že to přejde. Situace se zklidňovala a celé hodiny spolu vydrželi bez divokých honiček. Pak Pepčovi najednou chyběl kousek ucha – a rozzuřená Čitule se obratem stěhovala zpátky k Brusince. Holky byly šťastné, že jsou zase spolu... a v klídku tak dočkaly Čituliných prvních narozenin, čímž se definitivně potvrdilo, že bude mít jen roli tetičky.
Jinak je to moc pěkně stavěná samička a kožíšek má pořád krásně lesklý. Líbí se mi a mám ráda ty její tanečky.

 

 

Jméno: Pepíno od Glorie
Přezdívka: Pepča, Zrzík
Datum narození: 22.11.2012
Plemeno: US teddy
Barva: béžová - zlatá s bílou
Barva očí: červená
Genotyp: aa bb C- epep pp Ss
Registrační číslo: 1259/13
Matka: Oliwia od Nicolette (US teddy, bílá se zlatou a slate blue)
Otec: Ello Cavia Secret (US teddy, slate blue - zlatá s bílou)
Potomci: A
Stav: dočasně sám

Pepča byl zlomovým morčíkem, první sameček a první teddík. A taky první morčátko, které se nechalo klidně vzít do ruky a ještě si přitom se mnou povídalo. Jeho povaha je skvělá, je to dokonce i trochu mazel, co se nechá rád podrbat na hlavičce i když je ve výběhu, a jeho zrzavý čumáček prostě zbožňuju.
Učarovali mi trikoloři se zlatou, takže Pepča měl být zakladatel této linie, ale po fiasku s Chitou jsem se nějak zarazila a na několik měsíců jsem zamýšlený chov dala k ledu ;-). Ale mezitím jsem pokukovala a rozhodla se směřovat jinam. Pepča tedy svojí barvou v mé tlupě vyčnívá, ale to nevadí, zkusíme možná nějaký experiment. Z časových důvodů dostal úkol stát se otcem prvního vrhu Brusinky a tím i celé CHS. Zhostil se ho náramně, je to šikula :-)!
Má super stavbu, hezkou hlavu i uši, i když žádné plachťáky; srst pokud umím posoudit je moc pěkná, hustá a ježatá. Bílá občas vytváří za krkem podivné útvary – bála jsem se, aby to nebyly vírky, ale registrací prošel bez nejmenších problémů a jeho mimča jsou taky ok. Mám dojem, že bílé chlupy jsou nejtvrdší a jak kroutí hlavou, tak ty béžové jim trošku uhýbají.

 

 

Jméno: Ríša Luna
Přezdívka: Ríšule, Žížalín
Datum narození: 23.4.2013
Plemeno: US teddy
Barva: solid aguti lemon - krémová s bílou
Barva očí: tmavá
Genotyp: ara Bb cdcr ep- P- Ss
Registrační číslo: nebude (*)
Matka: Fanny z Aldringenu (US teddy, aguti skořicová - bílá)
Otec: Wiff Luna (US teddy, černá - červená s bílou)
Potomci: B, C, E, G, JKMNO, RT
Stav: v poloodděleném režimu s Piffíkem

Ríšu jsem viděla vyfoceného a věděla jsem hned, že ho chci. Láska na první pohled a pořád trvá :-). Vůbec mi nevadilo, že nebude zřejmě k registraci, že se mi vůbec nehodí k morčíkům, co už jsem měla doma... ale ta barva!!! Je to můj ňuňánek a medvídek, docela křikloun, ale slušný mazlík, který se nebojí kontaktu. Bydlel dva měsíce sám, ale byl velice nespokojený (vzteky křičel a kousal mříže), takže se snažím naplánovat a zařídit to tak, aby sám být už v budoucnu nemusel.
Má super kulatou hlavičku, ale bohužel i s tím spojený otevřený zálomek. Myslím, že zálomek je v tomto případě důsledek už hodně zkrácené hlavy – bude mít partnerky s delší hlavou a uvidíme, co to udělá. Solid aguti lemon (alias solid aguti šedá s krémem místo buff) je krásná barva, Ríša mi tak otevřel nový svět. Zakoukala jsem se i do neuznané kuní s krémem či buffem a paradoxně v reakci na to jsem se rozhodla stát se oficiální chovatelkou a podívat se, co se s momentálně platným standardem dá udělat :-).
(*) Ríša se zúčastnil letní ostravské výstavy jako mazlík. Dostal 99 bodů a obsadil 3. místo. Při té příležitosti jsem se ptala Denisy Vítkové, jestli by byl k registraci, a dostalo se mi okamžité a překvapivé odpovědi: Ne, nemá spadlé uši. U prcka, kterému ještě nejsou tři měsíce a uši ani tak nemá nijak katastrofální, mě to zarazilo. Naštěstí pak paní Vítková dodala, že má na uších pigment. Toto beru, takovou výtku jsem přesně čekala (když tedy pominu fakt, že jeho solid aguti není šedá, ale lemon – jenže to není na první pohled patrné, navíc i takto zbarvená zvířata registraci jako šedí dostávají). 
Já osobně si myslím, že solid aguti šedá nebo solid aguti lemon má pigment i v buff/krémové barvě VŽDY (na nose, uších, tlapkách), protože i světlá barva je přece solid aguti se vším všudy, tedy počínaje pigmentem (jinde to nevidíme). Pozor, toto neplatí o aguti, kde se pigment chová úplně jinak.
Musím tedy doufat, že se urodí nějaké Ríšovo miminko s šikovně rozmístěnou barvou, aby na kritických místech byla buď barva tmavá, nebo S-ková bílá, která pigment samozřejmě beze zbytku stáhne. Možná, že se pletu, nicméně s mými momentálními znalostmi o genetice morčat věřím tomu, že pigment na uších není genetickým defektem, kvůli kterému by měl být Ríša vyloučen z chovu. To ale není problém posuzovatelů, spíš sám standard je poněkud krátkozraký a tato barevná kombinace je problématická, o tom žádná.

 

 

Jméno: Wikuňa z Aldringenu
Přezdívka: Wikča, Ňouma
Datum narození: 4.1.2013
Plemeno: US teddy
Barva: aguti oranžová - oranžová - bílá
Barva očí: tmavá
Genotyp: Aa bb Ccr ep- P- Ss
Registrační číslo: 0804/13
Matka: Iris Cavia Carnea (US teddy, aguti skořicová - bílá)
Otec: Qvakoš Brusinka (US teddy, aguti oranžová - bílá)
Potomci: B, CG, K, O, T 
Stav: s Ájou

Wikuňka je taková úlitba mému pošilhávání po čoko-oranž kombinacích. V tomto aguti provedení se mi líbí ještě více. A taky, proč to nepřiznat, jsem v rámci propadnutí aguti barvám začala bezmezně obdivovat sbírku morčat v CHS z Aldringenu a chtěla mít nějakého zástupce s tímto příjmením :-).
Wiki má věčně vykulený ňoumovský pohled. Když se k ní blíží moje ruka, neutíká, ale začne kvičet, jak kdyby jí podřezávali. Nechá se normálně vzít, nekope, nemele sebou, změkne jako plyšáček a zmlkne. V tomto je unikátní. Nebojí se mě a už vůbec ne ostatních morčat, je nenápadná, ale nenechá se nic líbit. Z Chity má pochopitelně respekt, na menší si dovoluje.
Má menší zvlněná ouška a trochu jemnější srst, ale jinak je moc pěkná. Po jejím prvním vrhu se ukázalo několik věcí: máma je to úžasná, tři ze čtyř potomků podědili její bílou lysinku a má opravdu vlohu pro non-aguti, což je skvělé, protože bych jejím miminkům ráda podstrčila solidní geny :-).

 

 

Jméno: Claudie Nelias
Přezdívka: Zubejda, Siréna
Datum narození: 29.6.2013
Plemeno: US teddy
Barva: čokoládová - krémová s bílou
Barva očí: tmavá
Genotyp: aa bb cdcr ep- P- Ss
Registrační číslo: zatím není
Matka: Wenndy (US teddy, čokoládová-oranžová)
Otec: Herkules od Zakouše (US teddy, čokoládová s bílou)
Potomci:  
Stav: zemřela 5.12.2015

Claudinku jsem si vybrala jako nevěstu pro Ríšu, pro moje cílení na solid aguti šedou (lemon) se skvěle hodí a vůbec nebude vadit, když miminka šlápnou do vedlejšího kbelíku s barvou :-) a urodí se třeba i non-aguti kombinace, ať už s kuní, nebo s čokoládou. Má legračně zbarvený čumáček, sice zatím takový delší klofák, ale to se ještě bude měnit, teddíci v průběhu růstu mívají takové horší chvilky :-).
Zatím je malinká, ale jak jí sleduju, vyroste z ní asi dost svérázná a nebojácná morčecí dáma. Je to neúnavný čilouš a neskutečná siréna – kvičí, že jí holky ubližují (stačí, že se jen přiblíží), a kvičí dvojnásob tak silně, když se rozdává jídlo a jí zatím nic nepřistálo před nosem. A kvičí dokonce zkusmo i v noci a za svítání, kdy ostatní morčáci bezpochyby tvrdě spí, protože vědí, že krmič je taky ještě v posteli a dlouho bude :-).

 

 

Jméno: Piff z Aldringenu
Přezdívka: Kapoun
Datum narození: 27.6.2012
Plemeno: US teddy SG
Barva: solid aguti skořicová - bílá
Barva očí: tmavá
Genotyp: ara bb crcr Ee P- Ss
Registrační číslo: 1115/12
Matka: Xeňa z Aldringenu (US teddy, aguti skořicová s bílou) 
Otec: Damon z Aldringenu (US teddy, černá magpie)
Potomci: (M4 v Aldringenu), DF, HL, PS
Stav: v poloodděleném režimu s Ríšou

Piffíka jsem obdivovala hned, jak jsem objevila CHS z Aldringenu. Mám moc ráda tohle zbarvení a Piffíkovi to na fotkách táák moc slušelo. I v té záplavě krásných morčíků pro mě byl aldringenskou jedničkou. Dokonce jsem si říkala – ten kdyby byl na prodej, ách jo... A on najednou byl! Týden jsem se přesvědčovala, že dalšího samečka nepotřebuju, ale nemohla jsem ho pustit z hlavy, tak je tady u nás.
Je velký a dlouhý, má krásně tmavou barvu a bohužel delší hlavu. Povahově je super, je komunikativní a zvědavý, i když osahávání nemiluje.
Přezdívku dostal hned – svou velikostí a krásnou aguti barvičkou mi připomněl moje zamilované kapybary :-).

 

 

Jméno: Gábinka Luna
Přezdívka: Ovečka
Datum narození: 23.6.2013
Plemeno: US teddy
Barva: krémová - bílá s kuní
Barva očí: tmavá
Genotyp: aa Bb cdcr epe P- Ss
Registrační číslo: nebude (nestandardní barva)
Matka: Raja Luna (US teddy, bílá s buff) 
Otec: Leo Luna (US teddy, buff-bílá s čokoládovou)
Potomci: D, H, LP 
Stav: v dámském oddělení

Protože stránky CHS Luna sleduju jako ostříž, Gábinčin příchod na svět mi neunikl – a hned jsem se hlásila, že by se mi ohromně hodila pro Ríšu. Paní Zrůstová mě ale zklamala, že ti dva jsou příbuzní – nicméně dovolila mi maličkou teddinku pojmenovat a vlastně mi jí i schovala až do doby, kdy přišel na scénu Piff a tím i vhodný ženich, takže jsem se o ni znovu přihlásila. Moc děkuji!
Miminkovskou srst má zatím super, úplná nadýchaná ovečka, a je na svůj věk hodně velká a má parádní hlavu a ušiska.
Vždycky na mě jako magnet působila taková ta morčecí klasika – široká bílá lysinka a přes každé oko monokl v jiné barvě. U Gábinky se to povedlo navíc v takto kontrastním provedení. No není to krásná bambulka? Nestandardní kuní nám nevadí, je to zdravá a krásně urostlá morčinka – a je prostě k sežrání.
Po Gábinčině prvním vrhu musím opravit její barvu - není buff, ale krémová (což pochopitelně znamená, že jeden z jejích rodičů musí také být krémový). Trošku mě to mrzí, ale i s tím se dá pracovat a Gábince samotné to na kráse samozřejmě neubralo vůbec!

 

 

Jméno: Ája Bubula
Přezdívka: prostě Ája :-)
Datum narození: 22.8.2013
Plemeno: hladké ATG (SG)
Barva: béžová - zlatá s bílou
Barva očí: červená
Genotyp: aa bb C- epe pp Ss
Registrační číslo: zatím není
Matka: Brusinka Black and White (hladké, krémová)
Otec: Pepíno od Glorie (US teddy, béžová - zlatá s bílou)
Potomci: FNS
Stav: s Wikčou

Původně jsem si z vrhu A neplánovala nechat žádné morčátko, i když jsem si uvědomovala, že první vrh je jen jeden... Když se ale ti kulíškové narodili a Ája mezi nimi vyčnívala jako princeznička, rozhodla jsem se, že zůstane jako maskot. A bude dál držet barvy svého taťky, protože pro Pepína samici v jeho barvách nemám a červenooké teddíky chovat dál neplánuji. Ája si mě získala svojí průbojností, byla všude jako malý čertík. Uvidíme, jestli jí v budoucnu seženu nějakého partnera, u hladkých morčat je to přeci jen neobvyklá barva, takže by Áji na pouhého maskota možná byla škoda. Zatím je to můj mazánek :-).
Na tomto snímku byly Áje jen 2 týdny, ale nemohla jsem odolat jí takhle zvěčnit :-). Jinak už je to pěkná slečna, uši jí spadly a podobá se stavbou těla i hlavou Brusince.