Vytisknout tuto stránku

Péče o morčata

Naprostá většina „práce“ okolo morčat souvisí s jídlem a bydlením – víc o tom v konkrétních sekcích. Kromě toho je potřeba sledovat zdravotní stav, morče nesmí být apatické nebo ztrácet chuť k jídlu. Pravidelná péče je ve srovnání s jinými koníčky časově poměrně nenáročná, nejvíc času samozřejmě zabere pozorování morčat – vždyť proto jsme si je pořizovali :-).


Hygiena
Morčata jednou týdně při čištění ubikace pořádně prohlédnu, většinou i zvážím a v případě potřeby zkrátím drápky. Tato procedura je pro mě i pro morčata bezkonkurenčně nejotravnější – stříhání je nutné minimálně jednou za měsíc, ale spíše častěji. Je potřeba zkracovat drápky opatrně, ani mně se nevyhnulo bolestivé zastřižení do prokrvené a inervované části a věřte tomu, že morče se na dlouhou dobu „urazilo“ a bálo se mě. Tmavé drápky stříhám velice opatrně, u světlých je spíš nutné pohlídat jen to, aby sebou morčák neškubnul a kleštičky mi nesjely. Nestříhat drápky je každopádně závažná chyba!
Morčata nečešu (výhoda krátkosrstých) a nekoupu, je zbytečné je tím stresovat. Zatím jsme se nedopracovali do stavu, kdy by mi jejich kožíšek smrděl, umějí o sebe v tomto ohledu pečovat sama.
Pokud je třeba (málokdy), vyčistím uši roztokem Otifree, jde to dobře a není třeba přitom do uší strkat vatové tyčinky apod., což může být nebezpečné.
Extrémně zalepenou mazovou žlázku na zadečku lze vyčistit dětským olejíčkem.
U samečků je někdy vhodné vyčistit tzv. anální kapsu, kde se zachytává podestýlka nebo bobky. Stačí otření např. vatovým tampónem namočeným ve vlažné vodě.


Zdraví
První neduh, na který jsem narazila, byly všenky. Dovezla jsem si morčinku a zaulajo mě zvláštní „melírování“ srsti na zadečku. Moje prostoto! Časté drbání mě přimělo se podívat lépe, jestli je to opravdu jen zbarvení. Byly to hnidy od všenek (pohyblivé dospělce jsem nenašla), takže jsem si ve zverimexu vyžádala sprej Frontline. Zabral výborně a od všenek byl klid (je nutné postříkat samozřejmě i spolubydlící a vyčistit důkladně ubikaci; aplikaci je potřeba zopakovat).
Jediné zdravotní problémy (což musím zaklepat), se kterými jsme museli na veterinu, byla plíseň, konkrétně zaplísněné ucho malého Pepína. Jeho příjezd k nám se odkládal, protože po odstavu se mu objevilo trošku plísně na čumáčku. Přicestoval ale zcela vyléčený. Krátce na to si ho vzala do parády Čitule, která ho trochu tyranizovala a pokousala. Odnesl to kousek ucha, na kterém se prakticky hned vyloupla ukázková plíseň. Během dvou dnů byly na uchu ošklivé krvavé boláky, loupaly se z něj šupinky kůže.
Na veterině jsme dostali Imaverol, opakované koupele zafungovaly dobře a rychle a pomohl také klid, protože Čita šla samozřejmě od Pepína pryč (ani ne tak kvůli plísni, jako kvůli svému ošklivému chování).
Ještě podotknu, že Čitule zaplísněná nebyla. Evidentně je plíseň opravdu „vyvolána“ stresem, na Pepína bylo těch změn v souvislosti se stěhováním moc a pak ještě takové hrubé uvítání... :-(


Lékárnička
V mojí morčecí lékárničce mám hypermangan na desinfekci drobných ranek (podobně poslouží Betadine), pro případné potíže s trávením Bio-Lapis (probiotikum + prebiotikum), na jiných místech zmiňované Otifree na čištění uší a Oxbow Daily C, kdyby bylo nutné nárazově doplnit vitamín C. Hodit se může i něco na záněty očí (Ophthalmo Septonex), protože morčata si poměrně často do ocha zapíchnou seno (zatím se nám to naštěstí nestalo); případně něco na dokrmování (RodiCare Instant, k sehnání např. na veterině). 
Ve skutečnosti ale není nutné si lékárničku chystat – snad jen ta dezinfekce se vyplatí, ať kvůli drobným škrábnutím nemusíte nikam lítat. Pro případ jiných potíží je jen potřeba dopředu vědět, kde léky a pomoc rychle seženu... a být ochotný a připravený se pro ně vydat.


Veterinář
Je dobré mít pro všechny případy kontakt na veterináře, nejlépe s pohotovostní službou. Odkládat řešení akutních problémů na ráno nebo na pondělí může mít fatální důsledky (psáno lidově: morče se pomoci nedožije). A je také fajn si zjistit, který veterinář v okolí rozumí morčatům.
Konkrétně v Ostravě jsem zatím na morčecího specialistu nenarazila, tak uvidíme, až bude třeba něco řešit. Na jihu mám vytipovaného MVDr. Mertu s velmi dobrými referencemi (Veterina U Lesa, Hrabůvka/Bělský les), ale nevím, nakolik dělá s morčaty; příp. MVDr. Košťála na Dubině nebo MVDr. Rašku v Mariánkách.
Zatím jsem byla jen ve veterinární ordinaci ve Výškovicích (MVDr. Premusová + MVDr. Lenertová), protože to mám pěšky sotva 5 minut od domu. Za vyšetření plísně + Imaverol jsem platila okolo 250 Kč, za potvrzení na výstavu pro 2 morčata potom 100 Kč. S přístupem jsem byla spokojená, ale nenabyla jsem dojmu, že bych se sem obracela v případě např. operace. Operační sál tu ovšem mají, nechci oběma veterinářkám nijak křivdit.
Pokud získám nějaké nové zkušenosti, doplním je sem. Budu také ráda, když mi ostravští majitelé morčat napíšou své tipy na osvědčené veterináře.


Zábava pro morče
Tzv. „mazlení“, které se občas doporučuje jako prostředek zábavy pro morče, já neprovozuju. To neznamená, že morčata občas do ruky nevezmu – mláďata prakticky denně, protože je důležité, aby byla zvyklá na kontakt. Navíc jsou tak roztomilá, kdo by odolal :-). Pro zábavu občas hladím a drbu i starší morčátka, obzvlášť kluky, kteří to tolerují a jsou aktivnější a zvědavější. Pozor ale, dělám to pro zábavu mojí, nikoliv morčete. Pravda je, že přístup morčat je naprosto individuální - jedno dotyk protrpí, jiné si umí drbání užívat, i když pochybuju, že celý den čeká na ten krásný okamžik, kdy ho páníček či panička vytáhne z klece. Morče mazlení nemiluje, ač se vás někteří lidé budou snažit přesvědčit, že smutné opuštěné morče to dokonce potřebuje. Potřebuje společnost.

Morčata jsou společenská a nemají žít sama... a vvvo tom ttto je!!!

Mazlení je naplňování lidské potřeby kontaktu a také často lhaní si do vlastní kapsy, že se zvířátku věnujeme. Inzeráty, kde se někdo snaží zbavit již nechtěného morčete s tím, že nemá „čas se mu věnovat, jak by si zasloužilo“, znamenají jen to, že dotyčný už nezvládá pravidelné krmení a kydání podestýlky. (Se vším respektem k lidem, kteří se do té situace dostali kvůli vážným problémům – a koneckonců i z důvodů nevážných, chybujeme všichni – ale nelžeme si, s morčátkem si hrát opravdu nemusíte, problémem je zajistit mu základní životní potřeby.) To je to, oč vás morče žádá a co pro něj dělat musíte – jinak mu dejte prostor, kámoše a svatý pokoj, bude šťastné. V prostoru může mít prolézačky, to morčata většinou baví. Pokud je místa málo, je fajn výběh - nejlépe venku na trávě, ale i v bytě s nějakou zábavou...

Nezapomínejte, že největším koníčkem těchto zvířat je spásání čehokoliv zeleného :-).