Krmení
Strava je pro morče naprosto klíčovou záležitostí. Žere neustále, pokud zrovna nespí nebo netráví obsah plného žaludku, kam už se toho bohužel momentálně víc natlačit nedá :-).
Ke krmení má každý chovatel jiný přístup, tady popíšu můj čistě osobní názor. Nedělám si nárok na to, že je tento způsob krmení nejlepší – ale moje morčata neznají průjmy, nadýmání, nechutenství – a jsou zdravá (ťuky ťuk!). Snažím se krmit kvalitně a jednoduše. V praxi to znamená, že nedělám morčatům míchané zeleninové nebo ovocné saláty, že jim nedávám tzv. pamlsky, nekupuju žádné směsky a široká nabídka krmiv pro morčata mě nechává naprosto v klidu. To, že se vyrábí a prodává tolik krmiv, vůbec neznamená, že je to také potřebné nebo dobré. Bohužel, často není.
Pro morče je klíčové objemové krmivo, aby mohlo chroupat velkou část dne. Kvůli zubům, kvůli střevům a prostě proto, že je to jeho přirozenost. Pochopitelně musí chroupat něco, co je zdravé a z čeho neztloustne – nutná je vláknina. Škodí mu tučné, sladké nebo příliš výživné potraviny. Trošku přilepšit (zvýšením dávky rostlinných bílkovin) můžeme při růstu, po nemoci, při kojení nebo březosti.
Morče nepotřebuje mlsat – jestli si myslíte, že ta barevná vojtěšková kolečka a medové tyčinky a meloun a kukuřici a to všechno prostě miluje, zkuste mu donést pořádnou náruč čerstvé trávy. Sledujte ty vyvalené oči a obrovské hltání – denně, to se neomrzí, a nemusíte se ani v nejmenším bát, že mu tím ublížíte. Naopak, tráva obsahuje ty pracně kupované a dávkované vitamíny a neobsahuje nic špatného. Tak, a teď hádejte, co mu dává takový meloun a co třeba ty žlutomodropuntíkaté pamlsky?
SENO
Seno mají moji chlupáči k dispozici stále. V zimě musím doplňovat jesle minimálně dvakrát denně, v létě tolik zdaleka neubývá. Kupuju nejčastěji Pana Malinu, ale dobré jsou i jiné značky nebo občas seženu domácí na faunatrzích – kvalita záleží spíš na konkrétním balení než na značce. Většinou nekupuju sena „ochucená“ různými bylinkami, protože je dávám morčatům zvlášť a mám tak lepší přehled, kolik čeho sežerou. Letos jsem si velký pytel sena nasušila i na balkóně, tak uvidíme, jak v zimě zachutná. Vzhledem k množství to ale bude jen malé přilepšení. Čerstvý rekord teď máme 4,5 kg pytel sena sežraný za 10 dní... od Pana Maliny, bylo extrémně chutné :-).
TRÁVA
Tady platí to, co u sena – tráva je naprostý základ, pokud roste. Trhám ji cestou z práce denně plnou igelitku a doma dávám do lednice. Není pravda, že se v igelitu zapaří – to by musela být vyloženě v teple. Také není pravda, že mokrá tráva způsobuje nadýmání, voda vůbec nevadí (vadí právě jen to zapaření – ale pozor, vadí velice). Snažím se trhat převážně traviny, můžou to být i druhy s ostrými, tvrdými, chlupatými listy – všechno se doma zbaští. Traviny představují objemový základ, k tomu vždycky přiberu pampelišky, jitrocel, jetel, kontryhel, heřmánek... prostě co zrovna najdu. Je to sice pořád jen „tráva“, ale strava je tak (nejen chuťově) bohatší. Trávu dávám morčatům minimálně 3-krát denně tolik, kolik do sebe zvládnou nafutrovat.
SUŠENÉ „BYLINKY“
V letních měsících viz výše – morčata mají čerstvou stravu, sušené dostanou tak. max. jednou za týden. V zimě jim dávám do misek denně něco sušeného – říkám tomu bylinky, ale ne vždy to klasické bylinky jsou. Kupuju nejčastěji výrobky JR Farm, letos jsem toho spoustu nasušila, tak budeme v zimě mlsat ze svého. Např. ostružinové listy, kopřivy (obojí je v usušeném stavu bezpečné a morčátka nepíchá), jitrocel, pampelišky, petrželové stonky – tohle všechno moje zvířátka milují a přispívá to k jejich zdraví. Dávkovat se musí opatrně, protože i když mají bylinky v sobě spoustu dobrého, je to vykoupené zase jinou látkou, která by v nadbytku mohla škodit (např. vznikem ledvinových kamenů). Kopřivy nebo petržel jako zdroj vitamínu C jsou ale nedostižné.
Zvlášť vypíchnu zelený oves. Je to vynikající zdroj vlákniny a morčata se po něm mohou utlouct, nebojím se ho dávat třeba obden.
ZELENINA
V zimě dostávají moje morčata zeleninu dvakrát denně. Každý den je to něco s vysokým obsahem vitamínu C – brokolice, paprika (střídám barvy, protože morčatům přestává stejná paprika chutnat, když ji mají několik dní za sebou), kousek petrželové nati nebo zelí. Velké oblibě se těší i fenykl a řapíkatý celer. Občas dostanou i něco jiného na zpestření (řepu, mrkev, výjimečně okurku...). Salát jim nedávám, protože si myslím, že i obyčejné seno je zdravější – to raději seženu nějaké zelené listí i uprostřed zimy, tedy nedopované hnojivem. Vyhýbám se také zelené nati z obchodů (odlámané ze zeleniny) – nedělám si iluze o tom, kolik postřiků musela vystát a jak je asi „zdravá“. O co je lepší než seno? Raději neriskuju. Různé druhy zeleniny nemíchám, zpravidla mají v každé dávce jen jeden a při dalším krmení zase něco jiného. Nic nekrájím na kousky, jen ať si chlupáči zahlodají. V létě, kdy se morčata zabaví trávou a mají z ní i maximum vitamínů a potřebných mikroprvků, dávám zeleninu jen jednou denně kousek, někdy vynechám úplně.
OVOCE
Ovoce dávám výjimečně – občas jablko, šípky, kuličku hroznového vína, měsíček pomeranče. To je ale tak dvakrát nebo třikrát za měsíc a prakticky jen v zimě. Ovoce moji morčáci moc nemusí, často ho nechají.
VITAMÍNY
Vitamíny nepřidávám, morčatům postačí to, co jim dopřeju v potravě. Jednou za čas (v řádu měsíců) jim dávám půlku tabletky Oxbow Daily C, kterou si vezmou z ruky a rozkoušou – dělám to proto, abych se ujistila, že v případě potřeby jsou naučení tu tabletku sníst. Nejdřív se na ni totiž netvářili moc nadšeně. To pro všechny případy, kdybych do nich někdy potřebovala céčko dostat – a baví mě to, jindy mi všechno vyškubnou z ruky a odvlečou to a žvýkají v bezpečí, s tabletkou nemá smysl se klidit :-).
NĚCO NA OKUS
Jen občas nějaké větvičky, určitě ne pečivo. Větvičky (líska, bříza, jabloň...) jsou spíš na zábavu, na obrus zubů stačí seno a tráva. Lísku dávám občas i s listím.
GRANULE
Granule nekupuju a morčatům nedávám – jsem zastáncem názoru, že přirozená strava je nejlepší a seno nepřekonatelné. Jedinou výjimkou je kojící samice (a tím pádem i mimča, jsou všude první :)). Proto jsem koupila Oxbow Cavy Performance Young Guinea Pig, určené právě pro tyto skupiny morčat, ale nechci této značce dělat reklamu, nemám srovnání (ostatně kdo ho má – jak moc ochotně morčata granule žerou o jejich kvalitě nevypovídá zhola nic). Samičce po porodu dopřávám granulky, protože se na každé jídlo vrhá, jako kdyby vylezla z hladomorny :-). A já mám pocit, že se nestíhá nasytit, jak ji prckové pořád vysávají. Granule však ani tehdy nedávám denně, spíš podle aktuální potřeby.
SMĚSKY
Nikdy jsem je nekupovala, nekupuju a kupovat nebudu. A moje morčata je nebudou žrát, hurá!
JINÉ
Ovesné vločky – ty jsou vyloženě na „výkrm“, tj. pro kojící samičku, příp. pro morčátko, které by snad potřebovalo nějak povzbudit v nabírání hmotnosti (po nemoci, slabší mláďata). Stačí jen malinká dávka. Navíc je potřeba se zamyslet, jestli je nutné zvíře vůbec "vykrmovat".
VODA
Vodu dávám výhradně v napáječkách, měním jí zhruba obden, v létě denně. Přidávám Acidomid. Některá morčata nepijí skoro vůbec, hlavně přes zimu – to vůbec nevadí, nechávám to na nich. Každopádně vodu k dispozici mají i tak neustále.