Vytisknout tuto stránku

Vrh D (5.2.2014)

Gábinka byla před porodem mohutná, takže jsem očekávala čtyři miminka a v průběhu porodu mě napadlo, že by jich dokonce mohlo být pět.
U porodu jsem byla, mamka mě přivolala hned, jak přišla na svět první holčička. První a poslední – moje zaříkávání, že chci čtyři trikolorní holčičky, se jaksi minulo účinkem – ale s tím jsem samozřejmě počítala :-).
Gábinka se začala otevírat 7 dní před porodem, ráno v den porodu už to bylo na více než dva prsty a bylo jasné, že nastal den D. Vážila 1156 g. Odpoledne si vyhrabala jakési hnízdo v hoblinách a tam také došlo k porodu. Miminka vzorně čistila, přímo náruživě jim ožužlávala uši, až mi bylo při pohledu na to úzko. Holčička má na okraji ucha vykousnutý úplně nepatrný kousíček, jinak se to obešlo bez následků. Jednou jsem zasáhla a přistrčila třetí miminko Gabče více do centra pozornosti, protože čistila dva starší prcky a třetího nově narozeného jaksi nehodlala rozbalit. Ale věřím tomu, že i bez mého zásahu by to bylo v pořádku, jen jsem nedokázala nečinně přihlížet. Zajímavé je, že samice je naprosto soustředěná na miminka a mojí ruku ani blesky fotoaparátu vůbec nevnímá a neruší ji to.

Vrh přinesl barevné překvapení v podobě holčičky bez tmavé barvy. To znamená, že u Piffíka si musím opravit písmenka v genetickém kódu – měl být Eep (podle předchozího vrhu v domovské CHS z Aldringenu), ale evidentně je Ee. Šance na trikolorní miminka od něj je proto menší.
Druhé překvapení je zbarvení čoko-bílého chlapečka, který má barvu zvláštně zesvětlenou a oči výrazně rubínové! Prokvetlý flíček za krkem připomíná magpie zbarvení, rubínové oko by crcr také naznačovalo... ale nic z toho nelze potvrdit. Ještě jsem čekala, jestli se černý klučík nevybarví do solid aguti stříbrné, protože kolem uší má srst maličko bíle prokvetlou. Nestalo se tak, takže setrvávám u toho, že Gábi je buff (cdcd) a miminka proto musí mít všechna cdcr. Nicméně ten čoko-bílý klučík svojí barvou očí hodně vyčnívá a u dalších vrhů si to ohlídám, jestli se to ještě nějak neobjasní.
Pokud by bylo oko geneticky rubínové, tak prp – a tzv. coffee zbarvení v tomto provedení by mělo být výrazně světlejší. Navíc u Piffa vlohu pr pro rubínové oko nelze moc předpokládat. Takže zesvětlení oka přišlo přes céčka, ale je to menší záhada – čokoládová barva je u trikolorního brášky o dost tmavší (ticking se mu na zadečku začíná pomalu objevovat až po 2 týdnech) a oko jakbysmet, přitom by oba měli být cdcr.

Ale dost genetiky. Miminka jsou všechna pěkná, bez zálomků, černý klučík má hlavičku trochu delší, ostatní vypadají typově moc pěkně. Uvidíme, jak porostou, jsou to čiperkové a dělají mi radost.

Pozor pozor! Po více než 5 týdnech se ukázalo, že Drako je solid aguti stříbrný. Dřív tam jasné známky opravdu nebyly, nenašla jsem jediný chlup, který by byl zřetelně dvojbarevný. Prohlížejte ale chlupy na mrštné neposedné kuličce :-). Teď už jsem si jistá, že se ticking objevuje - odjížděl ale stále černý, moc budu zvědavá na fotky, jak se vybarví. Vysvětluje to i ty rubínové oči u Dyndyho - on bude také crcr. A Gábinka proto nemůže být buff (cdcd), ale je krémová (cdcr). Vrh byl opravdu plný překvapení - bohužel jak u Piffa tak u Gábinky mě ty záměny mrzí, ale nedá se nic dělat... a co, jsou to jen geny :-).

 

Matka: Gábinka Luna, US teddy, krémová – bílá s kuní
Otec: Piff z Aldringenu, US teddy, solid aguti skořicová - bílá

0,1 Darja Bubula - US teddy, krémová s bílou, PV 82 g – V NOVÉM DOMOVĚ (D.B., Ostrava)
1,0 Drako Bubula - US teddy, solid aguti stříbrná s bílou, PV 85 g – V NOVÉM DOMOVĚ (M.S., Olomouc)
1,0 Disko Bubula - US teddy, krémová se solid aguti krémovou a bílou, PV 86 g – V NOVÉM DOMOVĚ (K.R., Frýdlant n. O.)
1,0 Dyndy Bubula - US teddy, čokoládová – bílá (rubínové oko), PV 81 g – V NOVÉM DOMOVĚ (M.Š., Slavičín)